Dňa 09. septembra 2019 sme sa so študentkami Alexandrou Špakovou (II. HA) a Katarínou Kériovou (IV. HA) zúčastnili pietneho aktu 10. ročníka Čítania mien obetí holokaustu pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu, ktorý sa konal v Bratislave. Program sa začal popoludní položením vencov ku Pamätníku obetí holokaustu na Rybnom námestí za účastí vládnych predstaviteľov SR, konzulov jednotlivých veľvyslanectiev, zástupcov Židovskej náboženskej obce SR a rôznych cirkví, preživších a ich potomkov ale aj širokej verejnosti. Prítomným sa prihovoril predseda vlády SR Peter Pellegriny a veľvyslanec štátu Izrael Boaz Modai. O svoje svedectvo sa s nami podelila lekárka Emília Kleinová, ktorá sa narodila v koncentračnom tábore v Seredi a je dôkazom toho, že čistá ľudská láska je silnejšia než zlo vojny.
Program pokračoval podvečer pred divadlom P. O. Hviezdoslava, kde aj naše študentky čítali úryvky z knihy Prvá a posledná láska od Pavla Vilikovského. Počas slávnostného večera sa k nám prihovorila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Vypočuli sme si svedectvo Nátana Steinera, ktorého rodina v Bratislave vlastnila ešte aj dnes známy antikvariát v historickom centre. Peter Švec z organizácie ICEJ nám predstavil projekt s názvom Pochod Vrba Wetzler, ktorý sa pravidelne koná každý rok na počesť dvoch slovenských väzňov, ktorým sa podarilo utiecť z koncentračného tábora Auschwitz a ako prví očití svedkovia podali správu o tom, čo sa v koncentračnom tábore skutočne dialo.
V závere pietneho večera boli vyhlásené výsledky hodnotenia študentských prác v rámci súťaže Susedia, na ktorých sme nezabudli, ktorú každoročne organizuje Dokumentačné stredisko holokaustu, tentokrát na tému Konšpirácie – holokaustu – súčasnosť. Katarína spracovala príbeh Armína báčiho a jeho rodiny, ktorý v roku 1928 postavil vo V. Tatrách v T. Lesnej penzión Carpathia. Armína, jeho dcéru Helenu s manželom Arpádom a vtedy len trojročným synom Petrom v roku 1942 v obci Batizovce pokrstil evanjelický farár Ondrej Šimek. Armín Eichner ešte v tom istom roku zahynul v koncentračnom tábore Wieliczkapri Krakove. Zať Arpád na základe hospodárskej výnimky pokračoval v prevádzkovaní penziónu, nie však dlho, nakoľko došlo k arizácii. Vojna a prenasledovanie rodinu rozdelili. Podarilo sa im však prežiť a po vojne sa opäť všetci spolu stretli. Z Petra, ktorý bol hudobne veľmi nadaný sa stal významný hudobný kritik pôsobiaci najskôr na Slovensku, neskôr ako profesor na vysokej škole vo Frankfurte. Príbeh nám vyrozprávala neter Armína Eichnera a práca bola ocenená čestným uznaním poroty. Práca Alexandry získala v tomto ročníku súťaže druhé miesto. Je to príbeh Ľudovíta Lichtensteina, ktorý pracoval ako vedúci píly firmy Glesinger v Poprade. Jeho rodine sa za veľké peniaze podarilo získať hospodársku výnimku, ktorá však platila len do vypuknutia SNP v roku 1944. Napínavý príbeh o záchrane a ukrývaní štrnástich ľudí v bunkri v Slovenskom raji nám prerozprávala dcéra Ľ. Lichtensteina, dnes už 89 ročná Judita Prokopyová. Oceneným odovzdal diplomy profesor Juraj Stern, rektor Paneurópskej vysokej školy.
Týmto chceme našim študentkám zablahoželať k úspechu a zároveň poďakovať za reprezentáciu našej SOŠ hotelovej V. Tatry. Som rád, že máme možnosť po 75-tich rokoch vyrozprávať príbehy za ľudí, ktorí sa stali obeťami holokaustu a zahynuli. Zároveň ďakujem tým preživším, ktorí sa chcú s nami podeliť o to, čo v období holokaustu zažili na vlastnej koži.
Mgr. Vladimír Andraš